Kåring: Årets Frivillige

Odsherred Golfklub har et foreningsliv uden lige. Langt over hundredehalvtreds frivillige fordelt centralt og helt ud i klubbens yderste kroge tilbyder børn, unge og voksne alverdens golfaktiviteter fra begyndere til elitespillere, fra sociale fællesskaber til sportsturneringer, fra koordinering til udførelse. I gør det muligt at finde fællesskab for alle, uanset om man er 4 år eller 90. Alle disse nuancer af golf og golfliv i vores forening ville ikke være der som en fantastisk palet af tilbud, hvis ikke her var frivillige ildsjæle, som lægger tid og hjerteblod i deres frivillige arbejde.

Med den årlige TAK-FOR-HJÆLPEN-turnering takker bestyrelse og personale jer alle – og I takker hinanden – for denne indsats. Som noget nyt, vil vi gerne fremhæve en frivillig, der har gjort et ekstraordinært stort stykke arbejde for vores alle sammens forening, Odsherred Golfklub, og udnævne Årets Frivillige. Faktisk vil vi i år gerne hædre to, der som team og hver for sig har præsteret et engagement og udvist dedikation ud over det sædvanlige.

Årets Frivillige i Odsherred Golfklub blev kåret ved Tak-for-hjælpen turneringen i Odsherred Golfklub d. 2. september 2017. De har begge været helt store trækheste i forbindelse med klubbens 50 års jubilæum i år. Herudover er de begge superaktive i turneringsudvalget, som formænd for hhv dame- og herreklub, Henrik er også i regelkommitéen og Annethe som frivilligkoordinator og i receptionsteamet. De stiller op for klubben i al slags vejr og uanset hvor stor opgaven måtte være. Tusind tak for jer! Velfortjente blomster fra Fru P. og getaway gavekort til en friweekend. Årets Frivillige i Odsherred Golfklub er sponsoreret af Sitio Web v. Kris Kjerrumgaard (der er manden bag vores flotte hjemmeside, og selv deltager aktivt i klubben både som frivillig og spiller).

Formand Ingelise Badsted overrækker prisen for Årets Frivillige til en synligt rørt Annethe Rolling

Årets frivillige i Odsherred Golfklub er: Annethe Rolling og Henrik Andersen!

Muliggjort via sponsorat fra Sitio Web v/Kris Kjerrumgaard

 

Print Friendly, PDF & Email