Nyt fra Regel komitéen

Som bekendt kommer der nye golfregler i 2019, og klubbens regelkomite er her i foråret blevet udvidet med flere personer, idet regelkomiteens tidligere 2 medlemmer, ville have svært ved at overkomme den kommende opgave i at indføre de nye regler i klubben og til klubbens medlemmer.

Regelkomiteen er derfor udvidet til 7 medlemmer, og med personer som kommer fra mange af klubbens udvalg og grupper.

Klubben har som udgangspunkt valgt at følge de kurser og modtage det materiale som kommer fra DGU, og vi skal derfor alle på kursus i efteråret i de nye regler og hvordan vi kan formidle og fortælle om de nye regler til klubbens medlemmer i 2019. Når vi alle har gennemført disse kurser, vil regelkomiteen herefter lave en plan for, hvordan vi vil informerer klubbens medlemmer om de nye regler.

Men det er komiteens mål, at der vil være flere muligheder for at kunne få viden omkring de nye regler. Hvorvidt vi afholder regelkurser i løbet af vinteren eller om det først bliver i starten af sæsonen, er endnu ikke afgjort.

Men hvis i allerede nu gerne vil læse mere om de kommende regler, så kan i finde en masse informationer på danskgolfunion.dk. Her ligger alle reglerne (pt. Kun på engelsk). De er også lavet et e-kursus, og der er lavet videoer fra R&A.

Men husk indtil videre, at det er de gamle regler, der skal spilles efter.

Print Friendly, PDF & Email