Referat åbne klubmesterskaber 2019, hulspil, finaler.

Klubmesterskaber 2019 – De åbner rækker.

Så var vi nået til den 3. og sidste omgang af dette års spil om Klubmesterskaberne. Denne weekend var det de åbne rækker i Hulspil, som skulle afgøres. De åbne rækker, er de 2 rækker hvor alle Herrerne og alle Damerne, uanset alder spiller mod hinanden. Kvalifikationen til dette hulspil var baseret på de resultater, som spillerne havde opnået, da de spillede Slagspils mesterskaberne.

Der var således 8 Herrespillere og 4 damespillere som skulle dyste mod hinanden. Hos Herrerne skulle der spilles både kvart- og semifinaler om lørdagen, og hos damerne var det semifinaler som skulle spilles om. Det skulle afgøres over 18 hullers hulspil.

Lørdag morgen stod spillerne klar, og selvom det ikke lige var sommervejr fra starten, så kunne de se frem til perfekte vejrforhold at spille golf i. og senere på dagen kom solen frem, så selvom det var slutningen af september måned, kunne der spilles golf i 20 graders varme. Ikke noget som vi gør hvert år.

Herrerne:

Lagde ud med kvartfinaler, og i første bold spillede Benjamin Müller mod Henrik Nuller Andersen – efter en tæt match, kunne Benjamin kåres som vinder med en sejr på 2/0. Næste match stod mellem Jan Kaas Jørgensen og Henrik Ryttergaard. Denne match vandt Jan med en sejr på 4/2. 3. kvartfinale blev spillet mellem Frank Viggo Rasmussen og Lucas Thue Jensen. Denne vandt Frank Viggo 2/1, og den sidste kvartfinale stod mellem Svend Mathiasen og Thomas Gylling. Denne måtte de have helt hen på hul 19, før de kunne findes en vinder. Matchen blev vundet af Svend. Som det fremgår, var det nogle tætte matcher der blev spillet denne formiddag.

Herrernes semifinaler:

Blev også spillet om lørdagens, så efter en kort frokostpause var de 4 semifinaler deltager klar til endnu en omgang hulspil over 18 huller. Første semifinale blev spillet mellem Benjamin Müller og Jan Kaas Jørgensen, og igen skulle vi være vidne til en spændende dyst. Men til sidst kunne Jan tage matchen med en sejr på 1/0. I den anden semifinale var det Frank Viggo Rasmussen som skulle spille mod Svend Mathiasen. Også denne match gik hele vejen til hul 17, hvor til sidst Frank kunne erklæres som vinder med 2/1. Det var således en søndags finales mellem Jan og Frank Viggo.

Damernes semifinaler:

Den første af de 2 semifinaler mellem Pernille Høst og Kirsten Jordy, vandt Pernille 1/0. en meget tæt match. I den anden semifinale spillede Lone Thue Jensen mod Karin Lund. Denne semifinale vandt Karin 3/2. Søndagens finale skulle således stå mellem Pernille og Karin.

Finaler 36 huller:

Søndag morgen, men det var desværre med tåge, så det var lidt usikkert om man kunne sætte de 2 finaler i gang kl. 8.00.Da vi nærmer os kl. 8, begyndte tågen at lette – ikke helt, men nok til at man kunne sætte spillet i gang. Her blev spillet 2 spænende matcher. Selv efter de første 18 huller, var stillingen tæt mellem de 2 finaler. Og nu var solen også kommet frem, så der kunne spilles i perfekt golfvejr på de sidste 18 huller.

Og hos herrerne skulle vi blive vide til en sand gyser. Frank Viggo have ellers fået oparbejdet sig et pænt forspring, da de gik ind på de sidste 5 huller. Men i rigtig fighter stil, spillede Jan sig ind på de sidste huller. Og da de spillede op af hul 18, kunne Jan med en sejr på hul 18, tvinge matcher ud i forlængelse til hul 37. Det har, så vidt vides, aldrig i klubbens historie været sket før, at der ikke var fundet en afgørelse inden hul 36. Så det var med stor interesse fra andre klubmedlemmer, at der blev slået ud for 3. gang på hul 1 i denne match. Men med et par uheldige slag fra Jan, kunne Frank Viggo spille sin boldt sikkert ned af hul 1. Og da Jan ikke var tæt nok på, og Frank Viggo lå på green i 3 slag, var Jan den rette sportsmand, som kunne tage sin hat af, og ønske et stort tillykke til Frank Viggo med sejren og tak for en spændende match.

Damerne spillede en tæt match, og der var heller ikke den store forskel i deres match efter de første 18 huller. De spillede hele tiden tæt. Karin havde været lidt bagud efter de 18 første huller, men havde med godt spil vundet nogle huller, som fik matchen trukket ud, og den skulle helt hen til hul 34, før der kunne kåres en vinder. Her skulle Karin igen vinde hullet for yderlige spil, men en Karin kom lidt uheldigt fra tee, så Pernille kunne med sikkert spil dele eller vinde hullet. Også Pernille virkede nervøs, og kom ikke på green i sit drive, men med et flot indspil, fik Pernille den tæt nok på, så de kunne dele hullet. Pernille kunne derfor kåres som vinder med sen sejr på 4/2. Igen var der rigtig mange med ude og følge de sidste huller, de var alle vidner til en spændende match.

Da begge finaler var afgjort, var det tid til pokaloverrækkelse, og der var mødt rigtige mange op. Klubbens formand Ingelise Badsted var klar til at dele præmier og pokaler ud til alle de nykårede Klubmestre, som var fundet over de 3 weekender. Efter al sølvtøjet var delt ud, kunne der tages et billede hvor pokalerne lyste godt op i solskinnet.

Juniordrenge:

Var en dyst mellem Nicolaj Edvardsen og Frederik Wahlstöm Sønderskov. her var Nicolaj udråbt til favorit med et noget lavere handicap. Matchen blev spillet over 18 huller og Nicolaj vandt finalen 6/5 – godt kæmpet af Frederik og tillykke til Nicolaj.

(Vi venter på foto fra fotografen – ovenstående billede er udlånt af Karin Lund)

 

 

Sports – og Turnerings udvalgene ønsker alle de nye klubmestre et STORT TILLYKKE.

Print Friendly, PDF & Email