Referat Mosby Vine Cup 2020 – finalen

 

MOSBY VINE CUP 2020

Igen i år, har vi gennem hele sæsonen afholdt MOSBY VINE CUP. En turnering for 2 mands hold og hvor der spilles Best Ball Hulspil. Men også denne turnering blev ”ramt” af Corona, og med de mange forskellige forbehold og forhindringer som vi havde i foråret, måtte vi udskyde starten af turneringen. Men til sidst fik vi sat den i gang.

20 hold havde meldt sig til turneringen, og flere af dem havde haft kreativiteten fremme, da de skulle navngive deres hold. Turneringen havde derfor deltagelse af f.eks. ”Bjørne Banden”, ”Vin og Værktøj I Orden”, ”PingPong”, ”Kim og Morten… Går den, så går den” m.m. fl. Holdene var delt op i et Cup system, så alle matcher var ”vind eller forsvind” matcher – det gav mange spændende og tætte matcher gennem hele turneringen.

Men langt om længe, kunne vi finde de 2 hold som skulle spille finale. Den kom til at stå mellem ”The Gunners” (Søren Kjerrumgaard og Thomas Gylling) og ”Vin” (Hans Eriksen og Frank Jensen). Finalen blev spillet samtidig med klubbens Klubmesterskab i Hulspil, og blev således spillet søndag d. 20. september.

Og det blev en tæt og spænende dyst de 2 hold fik spillet. Der blev diskuteret og overvejet hvert et slag fra begge sider, så det var en rigtig hulspils dyst og med det tætte løb, var det en match som tog sin tid. Hans og Frank havde frem til hul 14 fået en lille føring med 2 up, en Søren og Thomas vil ikke give op, så med pragtfuldt spil på de sidste huller, fik de vendt matchen, så de kom 1 up inden hul 18. Det skulle således afgøres op mod klubhuset, hvor flere kunne følge med. Kunne Hans og Frank vinde Hul 18, kunne de tage matchen videre ud på Hul 19., men med sikkert spil, kunne Søren og Thomas også vinde det sidste hul og de kunne således erklæres som vindere af dette års MOSBY VINE CUP med en sejr på 2/0.

Og normalt bliver MOSBY VINE CUP vinderne klappet for deres resultat i forbindelse med pokaloverrækkelsen til klubbens nye Klubmestre, men også her var vi ”ramt” af Corona. I år måtte det blive under mindre former, så deres flotte vinkurve fra sponsoren, blev overrakt i mødelokalet.

Men igen har det været en sjov og spænende turnering, så vi håber kan gentages til næste år.

Tak til Mosby Vine for sponsoratet til turneringen.

 

Turneringsudvalget

 

Print Friendly, PDF & Email