Referat Solvognpokalen 2019

SOLVOGN POKALEN 2019.

I weekenden den. 27.- og 28. juli, afholdte klubben den 15. udgave af Solvogn Pokalen, som er Odsherred Golfklubs store Junior- Ynglinge Turnering, og er for alle landets drenge og piger mellem 12 og 21 år. En turnering hvor nogle af nutidens store golfnavne både har deltaget i og vundet.

I 2019 var antallet af deltagere lidt mindre end normalt, idet Solvogn Pokalen kom til at ligge lidt uheldigt, da der afholdes DM for juniorer umiddelbart lige efter turneringen. Normalt er denne turnering fuldt booket, men i år var der kun 53 deltagere, hvor det især var pigerækken som ramt at dette DM, der var kun 3 deltagere., men uanset det mindre antal, så var det som altid fornøjelse for deltagere at spille Solvogn Pokalen.

Lørdagens Runde

Lørdag skulle der spilles 2 x 18 huller, så der var tidlig start fra kl. 8.00., og vejret var med os denne dag, vi kunne afvikle de 2 runder i dejligt solskin. Det var meget varmt at spille golf, rigtigt varmt. Så der var gang i de mange vandflasker, så man kunne holde det ud. Flere af deltagerne var nok oppe på 3-4 liter væske, samt en masse frugt pr runde. Normalt medfører varmen lidt langsomt spil, men turneringsudvalget kunne med glæde konstatere, at tempoet blev holdt, så begge runder var afviklet til den beregnede tid, og således kunne dagen afsluttes omkring kl. 19.30. En stor hjælp kom fra klubbens medlemmer, som var ude og hjælpe til med at være forecaddie, startere og andre opgaver, hvilket var medvirkende til, at der kunne spilles i højt tempo.

Efter de første 2 runder, var der spænding i begge rækker, selvom der kun var 3 piger med, var der ikke mere end 2 slag mellem de 2 bedste. Hos drengene var der kun 5 slags forskel i top-5. Der var således lagt op til en spænende finale runde om søndagen.

Før søndagens runde, var det foretaget et cut i feltet, så det kun var de bedste 25 drenge fra lørdagens runder som gik videre. Hos pigerne var der ikke foretaget cut.

Søndagens runde (finalen)

Søndag morgen stod de friske unge spillere igen klar til at tage kampen op, dog lurede der problemer i horisonten, idet vejrudsigten nu ikke lovede solskin og varme, men derimod regn og måske torden. Desværre havde vejrudsigten ret. Feltet blev sendt afsted kl. 8.00, og da alle var i gang, kunne der høres rumlen i det fjerne, og der var ikke anden mulighed – vi måtte indstille spillet. Alle vejrkort og radar informationer blev indhentet, så heldigvis var der kun brug for en kort pause, og spille kunne sættes i gang igen efter ca. 20 min.

Men desværre var det en stakket frist. En lille time senere, kom der nye problemer, regnen tog til. Der kom så meget vand på kort tid, at flere greens blev oversvømmet, og der kunne ikke spilles på dem. Igen måtte spillet indstilles, og denne gang ville det tage længere tid. Det blev derfor besluttet, at man ville kalde alle spillerne til klubhuset, og her viste klubbens restaurant Cafe Solvogn sig klar til at servere en dejlig pølse med brød, og på denne måde kunne man udnytte denne pause på bedste måde. Mens spillerne kunne side rart og tørt, var klubbens super frivillige hurtig ude for at tage sig af de problemer som var opstået på banen. Selv klubbens restauratør Benny var med ude og feje vand væk fra green. Heldigvis kom der ophold i regnen, så efter en times tid, kunne man genoptage spillet for 2. gang.

Hos drengene var det 2 tidligere juniorer fra Odsherred Golfklub, Magnus Lomholt og Filip Bendix, som lå i front, og de var stort set lige det meste af finale runden. Man skulle dog hen til hul 11, hvor Magnus kunne taget et lille forspring, men resten af runden, kæmpede Filip en kamp, for at indhente det tabte. Måske lidt for hårdt, for da det det hele var afgjort, måtte han se sig forbigået af Marcus Wochner fra Søllerød Golfklub.

Resultat Drenge

  1. Magnus Lomholt (Københavns Golfklub) – 215 slag (2 slag over banens par)
  2. Marcus Wocner /Søllerød Golfklub) – 217 slag
  3. Filip Bendix (The Scandinavian Golfklub) – 219 slag.

Hos pigerne var der som sagt også spænding i finale runden. Ditte-Marie Petersen fra Sorø Golfklub med en super runde lørdag formiddag og en middelrunde om eftermiddagen lagde sig i front foran Katrine Roepstorff fra Københavns Golfklub. Om søndagen var det Katrine som kunne holde nerverne i ro, og kunne derfor gå forbi Ditte-Marie. Således blev slutstillingen for pigerne:

Resultat Piger

  1. Katrine Roepstorff (Københavns Golfklub) – 238 slag
  2. Ditte-Marie Petersen (Sorø Golfklub) – 241 slag
  3. Malene Clausen (Golf Club Harekær) – 264 slag.

Resultat JC13

Desuden kunne man også kåre den bedste JC13 spiller (13 år eller yngre). Her var det Mads Panum Kjeldsen (Fredensborg Golfklub) som var bedste spiller.

Resultat JC15

Og i JC15 (14-15 år) var det Kasper Vewers (Københavns Golfklub) som tog sig af sejren.

Til vinderne var der pokal og præmier, som var sponsoreret af turneringens nye sponsor FAXE KONDI.

Præmierne blev uddelt af Odsherred Golfklubs formand Inge Lise Badsted og turneringsudvalget formand Henrik Andersen.

I forbindelse med præmieuddelingen, blev der holdt taler, af spillere samt formand og udvalgsformanden, og alle udtalte en kæmpe stor tak til de mere end 50 frivillige medlemmer af Odsherred Golfklub som har hjulpet til i forbindelse med denne turnering. Uden deres opbakning vil det ikke være muligt at gennemføre denne turnering, som har ry i hele Danmark, for at være den hyggeligste junior/ynglinge turnering som afholdes. En titel som klubben er meget stolte af.

Der var også en stor tak til klubben greenkeepere, for det fine arbejde med bane opsætningen, samt til Cafe Solvogn, for den dejlige mad der blev serveret. Og endelig en stor tak til turneringens 2 sponsorer Faxe Kondi til præmier og SPAR Nyrup for frugt og startpakker.

Til slut kunne der takkes for en dejlig weekend, og et ønske om, at se alle deltagerne igen i 2020, hvor der igen afholdes SOLVOGN POKAL.

 

Turneringsudvalget.

Print Friendly, PDF & Email