Royal Unibrew turneringsreferat

 

ROYAL UNIBREW

På en herlig sommerdag, hvor 45 medlemmer valgte at bruge Skt. Hans dag, og lade op til aftenens begivenheder, ved at spille en runde golf. Vejret var det mest perfekte man kunne ønske sig til en runde golf. Dejligt solskin, små lette skyer, en let vind og temperatur omkring de 20 grader. Og når så også banen stod perfekt, var der ingen undskyldning for ikke at komme ind med gode resultater.

Og der blev gået til den. Alle kunne nyde det gode vejr og hinandens selskab.

Efter runden blev, blev både de gode og dårlige slag genfortalt, inden der kunne nydes en dejlig frokost i Cafe Solvogn, som igen havde gjort sig umage og lavet en dejlig buffet til deltagere.

Herefter kunne der deles flotte præmier ud, som var sponseret af dagens sponsor ROYAL UNIBREW.

Og at forholdene havde været perfekte kunne ses, da resultaterne af dagens runde blev følgende;

Dame rækken:

  1. Susse Brandt – 32 Point
  2. Kirsten Jordy – 31 Point
  3. Birgitte Mathiasen – 30 Point

 

Herre rækken:

  1. Jonas Vej – 41 Point
  2. Per Larsen – 37 Point
  3. Klavs Petersen – 35 Point
  4. Geoffrey Reynolds – 35 Point
  5. Poul Offersen – 35 Point
  6. Svend Mathiasen – 34 Point

 

Nærmest flaget på de 2 udvalgte huller blev:

HUL 5: Ernst  Leuring, 4,52m

HUL 12: Daniel Clemmesen – 60cm

 

Hefter takkede Turnerings udvalget for en dejlig dag, og ønskede alle deltagerne samt klubbens medlemmer en god sommer. Klubben holder nu pause i turneringerne og er først tilbage igen i slutningen af august, hvor der skal spille klubmesterskaber. Turneringsudvalget opfordre i denne forbindelse, at så mange som muligt af klubbens medlemmer til at deltage.

 

Turneringsudvalget

Print Friendly, PDF & Email