Short Game: Info og status

De første spadestik til en Short Game bane er taget i Odsherred Golfklub. Men hvad er en Short Game bane, og hvad skal det til for? Her på siden bringer vi sammendrag af en artikel om Short Game, som Henriette Krøyer fra DGU har forfattet til golfklubberne, tilsat vores egne argumenter. Til sammen skulle dette gerne besvare en masse generelle spørgsmål om Short Game golf, der som det engelskklingende navn antyder, har fokus på det korte spil. Herudover er dette siden, hvor vi bringer nyt vedrørende vores eget Short Game projekt i Odsherred Golfklub.

Udvikling og glæde for medlemmer samt liv og fællesskab i klubben med DGU Short Game

Fokuserer golfklubben på det korte spil, kan den skabe udvikling i medlemmernes golfspil og hermed øge glæden ved golf for den enkelte. Alle ved, at det korte spil er en kæmpe del af golfen, men er vi egentlig klar over, hvor stor betydning denne del af spillet har? Hele 43 procent af en gennemsnitsgolfers slag på en runde er med putteren. Tillægges korte pitch, chip og bunkerslag, udgør short game over halvdelen af golfspillet. Med Short Game banen sættes der fokus på denne del, og det kan bruges som træningsredskab, klubudfordring og juniorturnering, alt efter klubbens og medlemmernes behov og ønsker.

DGU Short Game som træningsredskab

DGU Short Game har primært været forbeholdt de unge, men flere klubber har i de seneste år, formået at danne en kultur, hvor også den ældre del af medlemmerne deltager flittigt. DGU Short Game er forholdsvis let at integrere i klubben, og kan skabe samvær mellem medlemmer samt udvikling og fleksibilitet for den enkelte – tre parametre, som i dag er afgørende for danskernes til- og fravalg af idræt.

DGU Short Game består af 8 øvelser, der tester og træner det korte spil: Kort putt, langt putt, kort chip, langt chip, pitch, lobslag, bunker og jorden rundt. DGU har i samarbejde med de danske landstrænere udviklet de forskellige discipliner med et pointsystem. Det betyder, at spillerne kan deltage i en individuel træning/konkurrence – to og to imellem eller alle imod alle. Men vigtigst af alt er, at ALLE personer med eller uden golferfaring kan deltage i disse discipliner og benytte Short Game banen. Derfor kan konceptet være med til at danne grobund for relationer og udvikling og herigennem øge glæden ved golfsporten. Short Game disciplinerne udvikler koordinationsevnen, evne til at fokusere, og koncentrationsevnen. Banen består af to putting greens på i alt ca. 80 kvadratmeter og en bunker på 10 kvadratmeter.

DGU Short Game Test som klubudfordring

DGU Short Game Test er en mulighed for at spille Short Game banen igennem med scorekort og point. Testen kan tages løbende hen over året, og alle kan deltage – uanset handicap og alder – så mange gange man har lyst. DGU Short Game Test giver dig mulighed for at konkurrere med dig selv og dine klubkammerater – eller andre klubber. DGU kårer hvert år ved sæsonafslutning ”Årets DGU Short Game Klub”, som er den klub i Danmark, der i løbet af året har fået flest point blandt sine spillere. Årets DGU Short Game Klub vinder 8.000 kr. øremærket til klubbens juniorarbejde, så der er god grund til at få spillet en masse Short Game runder. Alle de afholdte tests vil tælle med til denne kåring. Order of merit løber fra april til oktober.

DGU Short Game Challenge – Juniorturnering

DGU Short Game Challenge er en landsdækkende juniorturnering i Short Game testen. Turneringen afvikles i 3 omgange (klubkvalifikation, landsdelsfinaler og landsfinale). Alle juniorer med et handicap under 54 kan deltage, og det er en god mulighed for at skabe nogle gode oplevelser og en masse nye kammerater for vores juniorer, mens de samtidig udvikler deres korte spil – så de kan blive endnu gladere for golfsporten.

Odsherred Golfklub har fået støtte til Short Game banen

Vi har søgt økonomisk støtte til at etablere en Short Game bane for at tilføre en lettere og sjovere tilgang til sporten og herved gøre Odsherred Golfklub attraktiv for endnu flere medlemmer og gæster. Vi vil bedre kunne fastholde vores juniorer, give begyndere og elitespillere bedre vilkår, imødekomme spillere, der af forskellige årsager enten ikke kan spille 9-18 huller golf – eller ønsker at koncentrere sig om en del af spillet. Vi kan på én og samme tid udvikle talenterne og underholde bredden, uanset alder og fysik. Short Game banen i Odsherred er støttet af Fonden Brand af 1848, Odsherred Kommune samt Nykredit.

Her bliver Short Game banen i Odsherred Golfklub placeret

I forbindelse med træningsområdet med eksisterende driving range, putting- og indspilsgreens, integreres Short Game banen i det eksisterende træningsområde, tæt på begge golfbanerne, og synlig allerede fra parkeringspladsen.

Hvem får glæde af en Short Game bane

De unge: En shortgame bane vil være til gavn for juniorer og minijuniorer helt ned til 4-5 års alderen, da anlægget har en overskuelig størrelse og giver en legende tilgang til spillet. Anlægget har karakter af miniaturegolf, og de overskuelige øvelser og mulighed for at føre scorekort er motiverende for børn. Børn får mulighed for at dyrke en sportsgren, der styrker selvforståelse, selvværd og selvtillid.

Skolesamarbejde: Projektet rummer store muligheder for at samarbejde med skoler i nærområdet, der via Skolen i Virkeligheden kan integrere golf i undervisningen.

De nye: Golf kan være rigtig svært at få taget hul på: 18 lange huller golf, der blot bliver endnu længere, hvis du slår lidt skævt eller kort. – Og det gør man jo! En short game bane er motiverende både fordi der er kort til succes, men også fordi det er god træning i de færdigheder, der kan få en golfrunde til at være ikke bare overskuelig men også rigtig sjov.

For folkesundheden: Golf har stor sundhedsmæssig effekt. Derfor har Dansk Golf Union indgået samarbejder med Diabetesforeningen, Hjerteforeningen og Ældresagen, og Odsherred Golfklub samarbejder med lokalafdelingerne af disse. Vi ønsker at løfte folkesundheden ved at have en sjov og lærerig tilgang til golf med mulighed for individuel motion og træning, som man så kan bygge videre på ude på golfbanerne og samtidig skabe grundlag for nye sociale fællesskaber.

For sportsgolferne: Golf er også en sport, og Odsherred Golfklub har flere hold med i Danmarksturneringen. Spiller du golf på konkurrenceplan ved du, at det er de små detaljer, der afgør de store slag, og muligheden for at forfine sit korte spil gør Odsherred Golfklub til et attraktivt alternativ for dem, der spiller for at vinde. Short game banen vil hjælpe de seriøse sportsfolk med at nuancere deres spil.

 

Print Friendly, PDF & Email